راهکار های بهبود رابطه زن و شوهر چیست ؟

راهکارهای بهبود رابطه زن و شوهر یکی از مسائلی است که در جامعه در جستجوی آن هستیم و ما در این آموزش در سایت جزرو مد عشق به راهکار های بهبود رابطه زن و شوهرخواهیم پرداخت.

راهکارهای بهبود رابطه زن و شوهر چیست ؟

راهکارهای بهبود رابطه زن و شوهر شامل دو نوع تغییر است : برای بهبود یک رابطه دو نوع تغییر باید ایجاد کرد .گاهی تغییر کردن بسیار سخت است .شما باید کارهای ناخوشایند را کاهش دهید و کارهای خوشایند را افزایش دهید .که البته روش دوم آسان تر و موثر تر است .برای اکثر افراد انجام کارهایی که همسرشان دوست دارد آسان تر از انجام ندادن کارهایی است که همسر شان از آن ها متنفر است .نتایج بررسی ها نشان می دهد که حذف رفتارهای ناخوشایند الزاما رفتارهای خوشایند را افزایش نمی دهد اما افزایش رفتار های خوشایند  رفتارهای ناخوشایند را کاهش می دهد . پس وقت رو از دست ندهید و شروع کنید به افزایش کارهایی که همسرتان دوست دارد برای این کارمراحلی وجود دارد و تقریبا ۵ هفته طول می کشد .

 

راهکار های بهبود رابطه زن و شوهر تقریبا پنج هفته طول می کشد :

 

هفته اول :تهیه فهرستی از کارهای خوشایند همسر

هفته دوم :انجام کارهای خوشایند همسر

هفته سوم :در خواست برای انجام کارهای خوشایند

هفته چهارم :مبادله قرار داد

هفته پنجم :انجام متقابل  کارهای خوشایند

در مورد تا خیر ها ،وقفه ها ،بازگشت ها و موانع اجتناب نا پذیری که پیش می آید باید وقت اضافه را در نظر بگیرید .

راهکارهای بهبود رابطه زن و شوهر

هفته اول : تهیه فهرست از انجام کارهای خوشایند .به مدت یک هفته یک برگ کاغذ و قلم همراه خود داشته باشید . فهرستی از چیز هایی که شما را خوشحال می کند و چیز هایی که همسرتان را خوشحال می کند تهیه کنید . برای بهبود رابطه با همسرتان به جستجوی چیزهای خوشایند در حوزه های زیر در رابطه زناشویی خود بپردازید ..

(رفتار با ملاحظه و محبت آمیز ،فرایند ارتباط،مراقبت از بچه ها ،تصمیم گیری مالی ،آموزش و تحصیل ،وضعیت ظاهری ،لذت حسی ،لمس کردن ،فعالیت های اوقات فراغت ،مدیریت خانواده ،کار ، عادت های شخصی ، استقلال)

نکته هایی که برای بهبود رابطه زناشویی باید در نظر بگیرید :

  • ۱-مواردی که تعارض جدی برای شما محسوب می شود حذف کنید

 

۲-مواردی که مستلزم تلاش زیاد و هزینه سنگین است حذف کنید .

۳-چیزهایی که واقعا حاضر به انجام دادنش نیستید در فهرست خود قرار ندهید .

۴-برای مشخص شدن بیشتر موضوعات جزئیاتی را اضافه کنید برای مثال صاف کردن رو تختی مشخص تر از مرتب کردن خانه است

۵-از جملاتی استفاده کنید که معطوف به رفتارها هستند نه بر نگرش ها. برای مثال:  ” وقتی وارد خانه می شوم ،مرا بغل کن ”

راهکارهای بهبود رابطه زن و شوهر از این جا شروع می شود که وقتی فهرست شما به ده مورد رسید بر اساس مقیاس درجه بندی کنید ۱= خوب ،۲= بهتر ،۳= عالی

فهرست خود را تا پایان هفته دوم در اختیار یکدیگر نگذارید .

راهکارهای بهبود رابطه زن و شوهر

هفته دوم :انجام کارهای خوشایند

راهکارهای بهبود رابطه زن و شوهر رادر ادامه بررسی می کنیم بر اساس فهرست تجدید نظر شده خود چهار یا پنج مورد دارای نمره بالا را که می خواهید برای همسرتان انجام دهید  انتخاب کنید .به دنبال چیزهای خوشایند ی باشید که اخیرا انجام نداده اید ولی انجام ان برایتان اسان است در طول هفته ی بعد هر روز حداقل یک مورد از فهرست خود را که فکر ی کنید بیشتر از همه خوشاند خواهد بود برای همسرتان انجام دهید

اگر شما در هفته  معمولا سه کار خوشایند انجام می دادید برنامه ریزی کنید در این هفته هر روز یک کار خوشایند انجام دهید سعی نکنید یک شبه همسر کامل و بی نقصی باشید .

تعداد کارهای خوشایند همدیگر را مقایسه نکنید و ان را به عاملی برای جر و بحث مبدل نکنید.قبول کنید که هر گونه نا هماهنگی اشکار مشکلی دو طرفه است :یک طرف در فراهم اوردن چیز های خوشایند و طرف دیگر در دریافت و تقویت کارهای خوشایند مشکل دارد می توانید بر این واقعیت تکیه کنید که وقتی چیز های خوشایند را پیدا کنید که واقعا موثرند ان وقت چیزهای خوشایندی را که از طرف همسرتان ارایه می شود  دریافت خواهید کرد .برای بهبود رابطه به یکدیگر نگویید چه چیزهایی را انتخاب کرده اید فقط انچه را که فکر می کنید برای همسرتان خوشایند خواهد بود انجام دهید و ببینید در یک هفته چه اتفاقی می افتد .

ارائه بازخورد : ( نظر خود را بگویید )

راهکارهای بهبود رابطه زن و شوهر را ادامه دهیددر آخر هفته دوم صادقانه درباره کارهای خوشایند یکدیگر که بیشتر از همه مورد توجه تان قرار گرفت بازخورد بدهید

هفته سوم :درخواست از طرف مقابل برای انجام کارهای خوشایند

در آغاز این هفته سه چیز خاصی را که می خواهید همسرتان انجام دهداز او درخواست کنید توجه کنید که :

چیز های در خواستی باید از فهرستتان باشد

صریح باشید جمله همه ی لباس های کثیف را در سبد بگذارید بهتر است از اتاق خواب را مرتب کنید  است

رفتار ها را در خواست کنید نه نگرش ها را . مثلا در روز تولدم یک هدیه ی خوب با یک کارت تبریک به من بدهید بهتر از بیشتر مهربان باشید است

سرزنش نکنید

مذاکره نکنید . وقتی همسرتان از شما می خواهد کاری انجام دهید فقط بگویید که مایل به انجام ان هستید یا نه اگر نه همسرتان باید موضوع دیگری را انتخاب کند اگر همسرتان مایل نیست چیزی که شما می خواهید انجام دهد اصرار نکنید حتی علتش را هم نپرسید فقط چیز دیگری انتخاب کنید .

ارزشیابی

در اخر هفته با پرسیدن این سوال ها خودتان را ارزشیابی کنید

ایا همه ی چیزهای خوشایند در خواستی انجام شدند ؟

ایا رضایت بخش بودند

هر کدام از شما چه احساسی داشتید ؟

اگر چیز های در خواستی انجام نشدند یا رضایت بخش نبودند چرا ؟

ایا یکی از شما کاری انجام داد که باعث تخریب رابطه شد ؟

ایا چیزی در خواست کردید که واقعا برای شما مهم نبود ؟

ایا با چیزی موافقت کردید که واقعا مایل به انجام ان نبودید ؟

ایا چیز ناخوشایند  را به دلیل اینکه به خاطر توافق انجام شد نه به طور خود انگیخته دست کم گرفتید ؟

اگر خواسته مطلوب شما براورده نشد کسی را سرزنش نکنید فقط ان را دوباره مطرح نکنید ان را نگه داریدتا بعد زمانی که رابطه تان بهتر شد حل و فصل کنید .

هفته چهارم :مبادله قرار داد

شما اکنون مجموعه ای از چیزهای خوشایند را دارید که هر دو از دریافت ان ها لذت می برید و مایل و قادر به ارائه ان ها هستید اکنون اماده اید بهترین چیزهای خوشایند را در قالب یک قرر داد تعیین کنید .

مشخص کنید چه چیزی را چه وقت و چگونه می خواهید انجام دهید ابتدا قرار دادتان را به دو یا سه رفتار واقعا مهم محدود کنید قرار دادتان را در جایی قرار دهید که مکرر ان را ببینید و به یاد توافقتان بیفتید اعتبار قرار داد را به مدت یک هفته تعیین کنید و بعد درباره ان به مذاکره مجدد بپردازید می توانید چیزهایی را تغییر داده یا به ان اضافه کنید .

هفته پنجم : انجام متقابل کارهای خوشایند وقتی مبادله قرار داد انجام شد شما اماده اید که وارد مرحله لذت متابل شوید  طوری برنامه ریزی کنید که کارهای بیشتری را که هر دو لذت بخش می دانید با هم انجام دهید

وقتی به دنبال لذت های متقابل می گردید چیز هایی را مد نظر قرار دهید که همیشه هر دو از ان لذت می برد ید اما خیلی وقت است که ان ها را انجام نداده اید مثل پیاده روی با هم سعی کنید برای مدت کوتاهی ان را انجام دهید .

ملاحضات خاص

یکی از روش های  بهبود مهارت زن و شوهر مهارت گوش دادن است .که در مقاله پایین به ان پرداختیم .

هنر مهارت گوش دادن  شما زن شما را حرف گوش کن می کند .

 

 

 

 

 

احتمالاً به این موضوعات هم علاقه مند خواهید بود نوشته‌های دیگر از این نویسنده

چرا نظرتان را نمی‌نویسید؟

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود

از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید